وبلاگicon
خیانت در اموال عمومی؛ از عوامل غضب الهی
تفسیرقرآن , 1206 بازدید 0

کلینیک روح درمانی،دویست و شصت و سومین جلسه تفسیر آیت‌الله محمد محمدی ری‌شهری 21 اسفند بعد از نماز مغرب و عشاء در مصلای حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) برگزار شد. وی با اشاره به بحث جلسات گذشته، گفت: در سوره حمد از خدا می خواهیم که به راهی هدایت شویم که نعمت یافتگان آن را برای زندگی خود انتخاب کرده‌اند.

وی افزود: تاکنون چهار عامل از عوامل خشم الهی توضیح داده شد. پنجمین عامل خشم الهی خیانت در اموال عمومی است. مسئله‌ای که در ارتباط با دولتمردان و کسانی است که دستشان به اموال عمومی می رسد. مانند کسانی که در بانک ها، وزارتخانه ها، شهرداری ها و ... کار می کنند.

آیت‌الله ری‌شهری با اشاره به آیات 161 و 162 سوره آل عمران، اظهار کرد: «وَمَا کَانَ لِنَبِیٍّ أَن یَغُلَّ وَمَن یَغْلُلْ یَأْتِ بِمَا غَلَّ یَوْمَ الْقِیَامَةِ ثُمَّ تُوَفَّى کُلُّ نَفْسٍ مَّا کَسَبَتْ وَهُمْ لاَ یُظْلَمُونَ ﴿۱۶۱﴾»، ممکن نیست هیچ پیامبری خیانت کند، هر کس خیانت کند روز قیامت آنچه را که در آن خیانت کرده با خود به صحرای محشر می آورد. این آیه در رابطه با مسائلی که در جنگ احد مطرح شد، نازل شد. پیامبر(ص) در جنگ احد به عده ای دستور داد که در نقطه ای قرار بگیرند که ممکن است دشمن از آنجا حمله کند. آنها با خود گفتند ما را اینجا گذاشته اند که خودشان از غنیمت های جنگی استفاده کنند. به همین خاطر آن نقطه را رها کردند و هجوم آوردند تا غنیمت جمع کنند. اتفاقاً دشمن از همانجا حمله کرد و ضربه کاری به لشکر اسلام وارد شد. این آیه برای پاسخ دادن به این شبهه است. امکان ندارد پیغمبری خیانت کند و در اموال عمومی آنچنان که شایسته نیست عمل کند.

وی گفت: هر کس خیانتی کرد، روز قیامت همراه با خیانت خود محشور می شود. عده ای وقتی در محشر حاضر می شوند مقداری مال را همراه خود دارند و این همان مقداری است که در اموال عمومی خیانت کرده است. در روایتی است که یکی از کارگزارن پیغمبر(ص) که مسئول جمع آوری زکات بود، خدمت ایشان آمد و گفت: این زکاتی است که از مردم جمع کرده‌ام. یک مقداری هم مردم به من هدیه داده‌اند، این برای شما و این برای من است. پیامبر(ص) برای اینکه این موضوع را تبیین کنند بالای منبر رفتند و گفتند این آقا می گوید این اموال عمومی است این اموال خودم. این آقا اگر در خانه خود نشسته بود، مردم این هدایا را برایش می آوردند؟ اینها حرام است و رشوه. این خیانت در اموال عمومی است. حضرت قسم خورد که این آقا روز قیامت با این اموال محشور می شود.

سخن امام علی(ع) به کارگزارانش

این مفسر قرآن اظهار کرد: روز قیامت انسان می خواهد بین او و عمل بد خود فرسنگ ها فاصله باشد. اما انسان خائن به بیت المال این اموال همراه او محشور می شود. امام علی(ع) به کارگزارانشان فرمود: قلم هایتان را تیز کنید و وقتی به من نامه می نویسید سطرها را به هم نزدیک سازید و برای من زیاد توضیح ندهید، معنا را برسانید، بیت المال مسلمانان حتی به این مقدار، زیان برنمی تابد، در بیت المال تصرف نکنید. این دستور العمل حدیث برای ماست.

آیت‌الله ری‌شهری عنوان کرد: پیروان علی(ع) این را توجه داشته باشند که اگر در اموال خیانتی صورت گیرد باید آن اموال را با خود حمل کنند. حکومت اسلامی علوی باید نزدیک به معنایی شود که حضرت علی(ع) آن را نشان داد و به برادرش عقیل هم از بیت المال نداد. اتهام زدن به انسان بی گناه نیز مورد خشم الهی است. اگر کسی این را باور کرد هیچ وقت گناه خیانت در اموال عمومی را نخواهد کرد.

یادآور می شود، جلسه سخنرانی این هفته نیز 21 اسفندماه طبق روال پنجشنبه شبها برگزار شد. صوت کامل این جلسه را بشنوید:


دریافت فایل صوتی

 

 

ایکنا

برچسب ها

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

نظرات ارسال شده

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

درباره ما

کلینیک روح درمانی
کلینیک روح درمانی درس اخلاق،تفسیر قرآن و معارف اسلامی ****همانطور جسم بیمار می شود و باید به طبیب مراجعه تا درمان شد روح نیز بیمار می شود و باید به طبیب روح مراجعه نمود تا درمان شد حال برای یک روح سیاه و بیمار دارو و درمان آن نزد علمای اخلاق و بزرگان دین است تا با احادیث و روایات روح بیمار را درمان و او را به سیر و سلوکی الی الله هدایت نمایند در یکی از جلسات استاد فقید آیت الله مجتهدی تهرانی این موضوع مطرح شد و همین امر باعث شد حقیر در سال 85 اقدام به تهیه و چاپ کتابچه چهل حدیث و اینک راه اندازی این وبلاگ نمایم. لذا از شما کاربران عزیز درخواست دارم نظرات و پیشنهادات خود را درج نمایید. امیرمحسن سلطان احمدی http://soltanahmadi.ir