وبلاگicon
انفاق تنها به اموال منحصر نمی‌شود
تفسیرقرآن , 716 بازدید 0

آیت‌الله‌العظمی حسین وحید خراسانی، امروز اول بهمن ماه در ادامه تفسیر سوره مبارکه یاسین در مسجد اعظم گفت: در سوره یاسین خداوند به بحث خلقت نگاه خاصی دارد و مبدا و بعد از آن را به روشنی تبیین می‌کند.

وی ادامه داد: عذری که بشر می‌آورد، این است که ما در زمین در مقابل قدر‌ت‌ها و هجمه‌ها مستضعف بودیم و توان مقاومت نداشتیم ولی خدا به آنها می‌گوید اگر چنین است چرا از سرزمینی که در آن بودید مهاجرت نکردید.
این مفسر قرآن بیان کرد: خداوند انسان را به انفاق امر کرده است اما بسیاری به اشتباه تصور می‌کنند که انفاق کردن فقط در انفاق مال است، انفاق از محل روزی است که خدا به انسان می‌دهد و به همین جهت باید روزی انسان بررسی شود و برخلاف تصور بسیاری از مردم رزق، تنها رزق مادی نیست.

بازخواست در قیامت

این مرجع تقلید تصریح کرد: اگر عالمی علمش را به دیگران آموزش ندهد در حقیقت انفاق نکرده است و اگر ثروتمندی مال خود را به دیگران ندهد او نیز در آخرت بازخواست خواهد شد.
استاد حوزه علمیه عنوان کرد: انفاق باعث شکوفایی جامعه می‌شود یعنی اگر علما، علم و اغنیاء، مال خود را انفاق کنند دیگر فقری در جامعه باقی نمی‌ماند و ائمه هدی نیز به این مطلب به خوبی اشاره کرده‌اند.
وی با بیان اینکه امام معصوم در ذیل آیه دوم سوره بقره به همین مطلب اشاره فرموده است، اظهار کرد: حسرت بزرگ انسان در دم مردن است آن لحظه‌ای که خداوند به انسان می‌گوید چرا آن چیزی را که به شما دادیم قبل از اینکه از شما بگیریم انفاق نکردید و این بزرگترین حسرت است.

بزرگترین روزهای وحشت

آیت‌الله وحید خراسانی افزود: بزرگترین روزهای وحشت انسان به تعبیر امام رضا(ع) روز تولد است که خداوند به خاطر فضل انسان، آن را از خاطرانسان می‌برد و دومین روز وحشتناک روز مرگ است که با دنیای  بعد از دنیای فانی مواجه می‌شود و سومین روز، روز بعث است؛ این مسئله در قرآن نیز بیان شده است آنجا که خدا به حضرت یحیی(ص) فرموده است که سلام بر تو در روزی که متولد شدی و در روزی که خواهی مرد.

وی ادامه داد: نکته جالب در اینجا سلام خداوند به یحیی است و همین امر در خصوص حضرت عیسی(ع) نیز آورده شده ولی در آنجا حضرت عیسی خودش به خودش سلام کرده است که فرق این دو نوع سلام را در آینده بیان خواهیم کرد.

منبع:ایکنا

برچسب ها

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

نظرات ارسال شده

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

درباره ما

کلینیک روح درمانی
کلینیک روح درمانی درس اخلاق،تفسیر قرآن و معارف اسلامی ****همانطور جسم بیمار می شود و باید به طبیب مراجعه تا درمان شد روح نیز بیمار می شود و باید به طبیب روح مراجعه نمود تا درمان شد حال برای یک روح سیاه و بیمار دارو و درمان آن نزد علمای اخلاق و بزرگان دین است تا با احادیث و روایات روح بیمار را درمان و او را به سیر و سلوکی الی الله هدایت نمایند در یکی از جلسات استاد فقید آیت الله مجتهدی تهرانی این موضوع مطرح شد و همین امر باعث شد حقیر در سال 85 اقدام به تهیه و چاپ کتابچه چهل حدیث و اینک راه اندازی این وبلاگ نمایم. لذا از شما کاربران عزیز درخواست دارم نظرات و پیشنهادات خود را درج نمایید. امیرمحسن سلطان احمدی http://soltanahmadi.ir